ua

Фонд державного майна визначився з баченням майбутнього оцінки для оподаткування

Додавання 31.10.2019

Останні події навколо податкової оцінки та електронних майданчиків створили достатньо суттєве пожвавлення навколо ситуації з оцінкою. Скандал навколо голосування на засіданні фінансового комітету депутатами від партії “Слуга Народу” проти законопроекту що передбачає відміну монополії оціночних майданчиків набрав суттєвих обертів. Зокрема проходження депутатами поліграфу через звинувачення у хабарництві сконцентрувало значну увагу навколо даного питання.

У відповідь Фонд державного майна України оприлюднив на офіційному сайті власне бачення проект закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України» (щодо створення Єдиної бази даних про вартість об’єктів нерухомого майна). Запропоновані Фондом зміни до Податкового кодексу України є відповіддю на законодавчі ініціативи народних депутатів України щодо зміни статті 172 Податкового кодексу України.

Зокрема фонд погоджується із необхідністю прийняття змін до статті 172 Податкового кодексу України, зокрема в частині скасування монополії, штучно створеної внаслідок запровадження процедури авторизації електронних майданчиків, яким Податковий кодекс у чинній редакції надає не виправдано важливу роль у визначені розміру податкових зобов’язань платників податків. Фонд висловлює стурбованість з приводу закладеної у Податковому кодексі моделі регулювання, яка надає чотирьом авторизованим майданчикам по суті дискретні повноваження з блокування процесу авторизації інших електронних майданчиків.

Запропонована Фондом модель адміністрування податку з правочинів з нерухомістю виходить із того, що нотаріуси під час завіряння правочинів із нерухомістю можуть самостійно здійснити перевірку відповідності договірної ціни нерухомості її оціночній вартості, що автоматично генерується Єдиною базою для цілей оподаткування. Цей підхід скоротить трансакційні витрати учасників цивільного обігу і є доречним для типових об’єктів, широко представлених на ринку нерухомого майна.

Тобто фактично Фонд пропонує виключити оцінювачів з процедури оцінки а залишити лише модуль та нотаріусів. На думку фонду алгоритми електронної бази даних зможуть самостійно визначати вартість ґрунтуючись на адресі та площі об’єкту нерухомості. Це звісно викликає обурення та реакцію в оціночній спільноті яка вже більше року бореться з майданчиками, та створює передумови для втрати оцінювачам значної частини роботи.

Фонд пропонує передбачити стягнення плати за формування нотаріусом електронного витягу з Єдиної бази про оціночну вартість об’єкта нерухомого майна, відносно якого вчиняється правочин, та за присвоєння унікального реєстраційного номера звіту про оцінку майна, у розмірі 0,5 відсотка від мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня поточного календарного року (тобто приблизно 20 гривень). Зазначені кошти пропонується спрямовувати до Державного бюджету України.

Фонд пропонує передбачити стягнення плати за формування довідки з Єдиної бази про об’єкт оцінки у розмірі 0,2 відсотка від мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня поточного календарного року (тобто приблизно 8 гривень). При цьому така довідка матиме статус офіційного документа як в електронному, так і роздрукованому вигляді, довідці автоматично присвоюється унікальний номер, за яким його можна перевірити в Єдиній базі. Зазначені кошти пропонується спрямовувати до адміністратора Єдиної бази з метою забезпечення його інституційної спроможності.

Нагадаємо, що на цей час в Україні,на ринку оцінки діють так звані електронні майданчики. Кожний громадянин, що має намір продати свою нерухомість та сплатити податки, має сплатити електронному майданчику від 1000 до 1900 гривень за послугу щодо передавання даних до ФДМУ, і це не враховуючи вартість роботи оцінювача. Зараз таку норму закріплено в Податковому кодексі України, що дозволяє приватним фірмам заробляти на даній «схемі» біля 1 мільйону гривень в день.

Вы уже уходите?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim

Консультація

Заповніть дані, і ми Вас проконсультуємо