У 2013 року порядок реєстрації нерухомості в Україні був змінений. На цей час державні гарантії прав забезпечуються сучасним реєстром речових прав на нерухоме майно та їх обмежень.
Тільки після реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухомість виникає, припиняє або змінюється таке право.
На цей час реєстрація прав на нерухомість здійснюється державним реєстратором (нотаріусом) з отриманням довідки з державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Таким чином здійснюється поступовий перехід від паперових до електронних носіїв правовстановлюючої інформації. Наприклад, довідка з такого реєстру може навіть не містити звичних підписів та печаток та підтверджуватись з використанням сучасних технологій за допомогою QR коду в мережі інтернет .
Права власності, які були зареєстровані до 1 січня 2013 року, залишаються діючими і не потребують повторної реєстрації та переоформлення.
Об’єкти нерухомого майна, що були зареєстровані з 2003 року до 2013 року містяться в старому реєстрі прав, до яких реєстратори та нотаріуси також мають доступ. У випадку якщо право власності було отримано до 2003 року, або не було зареєстровано, для його підтвердження та перенесення до державних реєстрів може знадобитись довідка з відповідного місцевого архіву БТІ
Реєстрація прав на землю або на приватний окремий житловий будинок здійснюється лише після включення у Державний земельний кадастр даних про земельну ділянку та отримання виписки з ДЗК.
Право власності на комерційну нерухомість, земельні ділянки та інші об’єкти реєструється в тому ж порядку, як і на об’єкти житлової нерухомості.
Якщо у вас виникли питання стосовно особливостей та алгоритму дій по реєстрації прав звертайтесь до наших фахівців.
-
Услуга
Реєстрація права власності
-
Что входит
Реєстрація права власності
- (097) 28 100 28 (063) 28 100 28
- Lcvsesvit@gmail.com
-
г. Харків
пр. Московський, 10/12